top of page
 • Yazarın fotoğrafıFilizH

Sıcak şarap: 'Bir fincanda Mutluluk'


Noel ve yeni yıl yaklaşırken Avrupa’nın birçok şehrinde Noel pazarları kurulmaya başladı ve Noel pazarlarının en önemli simgesi sıcak şarap da yine aralık ayının en çok paylaşılan sosyal medya içeceği olarak gündemdeki yerini alıyor.


Kuzey yarımkürede sıcaklık düştüğünde, büyük bir tencerede sıcak şarap içerek soğuğu uzaklaştırmak ve evinizi kırmızı şarap, narenciye ve baharatın rahatlatıcı aromasıyla doldurmak isteyebilirsiniz.


Sıcak şaraptan bahsetmek, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, kar ve beyaz Noel sahnelerinin görüntülerini çağrıştırıyor.


Sıcak şarap, Avrupa'daki çağdaş Noel kutlamalarının temelini oluştursa ve gelenekler ve tarifler biraz farklılık gösterse de sıcak, kırmızı şarabın kutlama niteliği, şeker, baharatlar ve narenciye gibi her bölge kültürde ortaktır.


Sıcak şarabın uzun geçmişi hem pagan hem de Hıristiyan öğretisini birleştirirken, eski ve yeni dünyaları aşıyor ve onu en sevilen Noel içeceği, gezginlerin tercih ettiği içki ve nekahet zamanlarında bir çeşit şifa haline getiriyor.Antik pagan paradoksu

İster kutlama ister takviye olsun, sıcak şarap en az 2000 yıldır içimizi ısıtmaya devam ediyor.

Sıcak şarabın eski Yunan versiyonu Ypocras veya Hippocras , adını tıbbın babası olarak kabul edilen Yunan hekim Hipokrat'tan alır. (Hippocras aynı zamanda eczacının bu şarabı süzmek için kullandığı torba veya elek anlamına gelmektedir.)


Antik Yunan'da şarap tıpta önemli bir rol oynuyordu. Günümüze ulaşan tek eski yemek kitabı olan De re coquinaria'da baharatlı şarap (conditum paradoxum) ile ballı ve biberli şarabın birkaç versiyonunu görüyoruz.


Conditum melizomum viatorum olarak bilinen tarif ise gezginler için tavsiye ediliyordu: bal ve baharatlar koruyucu görevi görüyor ve alkolün uzun yolculuklarda yolculara eşlik etmesini sağlıyordu.


Conditum paradoxium, antik Roma'da, kış gündönümünde yılın en kısa gününün geçişini ve güneşin yeniden doğuşunu kutlamak için düzenlenen Saturnalia Festivalinin öne çıkan bir içeceği haline geldi.


Geç Roma Cumhuriyeti döneminde, Saturnalia bir günlük bir kutlamadan her yıl 17-23 Aralık tarihleri ​​arasında düzenlenen bir hafta süren bir festivale dönüşmüştü. Kutlamaların bir parçası olarak sıcak şarap tüketmenin kışın neden olduğu hastalıkları önlemeye yardımcı olduğu düşünülüyordu. Böylece sıcak şarap hastalık ve dolayısıyla aralık kutlamalarıyla sıkı bir şekilde ilişkilendirildi.


4. yüzyılın sonlarına doğru bu pagan gündönümü kutlaması, Hıristiyanlık ve Noel Günü kutlamalarıyla iç içe geçmiştir. Orta çağlara gelindiğinde, sıcak şarap tüm Avrupa'daki şenliklerin bir parçası haline geldi.


Sıcak Şarap tarifi konusunda kafalar biraz karışık

Birkaç orta çağ yemek kitabına göre, orta çağın sonlarındaki tatlı, baharatlı şarapların en yaygın olanı hâlâ hipokrat olarak anılıyordu ve "sıcak şarap" terimi daha sonra kullanılacaktı.


Tıpkı bugün olduğu gibi, malzemeler bölgeye göre değişiyordu, ancak temel bileşenler şeker ve öğütülmüş baharatlarla (genellikle zencefil, tarçın ve biber ve bazen de hindistan cevizi ve karanfil) harmanlanmış sıcak kırmızı şaraptı.


Bugün Avrupa genelinde sıcak şarap, karla kaplı Alplerin kartpostal manzaraları, kayak sonrası eğlencelik, kavrulmuş kestane kokusu ve Noel pazarlarıyla eş anlamlıdır.


İsveç'te glogg , şarabı ıslatan ve baharatların tadını alan badem ve dolgun kuru üzümlerle servis edilir. Genellikle Lussekatter adı verilen kendine özgü kuru üzümlü safranlı çörekler ile servis edilir.


Bischopswijn (Piskopos Şarabı), Hollanda'da aralık ayı başlarında Sinterklaas Bayramı sırasında kutlanan piskopos Aziz Nicholas'ın onuruna verilen Hollandaca adıdır.


İtalyanlar buna vin hrüle (Fransızcada "yanmış şarap" anlamına gelir) diyor. Polonya'da buna grzane wino, Almanya'da ise gluhwein denir ve her ikisi de doğrudan sıcak şarap anlamına geliyor.


Gluhwein Almanya'da o kadar sevildi ki, Aralık 2020'de popüler Noel pazarları COVID kısıtlamaları nedeniyle iptal edildiğinde, kurallara rağmen Alman şehirlerindeki parklarda ve sokak köşelerinde pop-up gluhwein tezgahları görülmeye başladı.


Kış soğuğundan kurtulmak

Fransa'da buna vin chaud (“sıcak şarap”) denir ve büyük olasılıkla diğer ülkelerde kulladılan yıldız anason içermemesi muhtemeldir. Fransız yazar Colette, 20. yüzyılın başlarında bir Fransız şarap tüccarı için yazdığı bir reklam metninde, vin Chaud'u "saat üçte düşen, kış alacakaranlıklarının büyük şeytan kovucusu" olarak tanımlamıştı.


Çok uzak bir kıta olan Avustralya yerleşiminin ilk 100 yılında, Noel zamanı içki içmek yerine, sıcak şarabın kutlama zamanlarından ziyade hastalık veya iyileşme zamanlarında verilmesi daha muhtemeldi.


9. ve 20. yüzyıllarda Avustralya yerli yemek kitapları genellikle hasta veya iyileşmekte olan hastalar için tarifler içeriyordu bu kitapların çoğu sıcak şarap tariflerini içeriyordu.


Bugünlerde hiç kimse, büyük bir tencerede kırmızı şarabı karıştırmanın herkesin sağlığı için iyi olduğu gerçeğine kapılmadığından, sıcak şarap hala kışın içimize ısıtan ve yeni yıl ruhunu tekrar hissetmemize neden olan bir içecek olarak görüyor.


Sıcak Şarap hazırlamanın püf noktalarını sizin için derledik.

 • Sıcak şarap için hangi şarap seçilir? Öncelikle kaliteli bir şarap seçin. Şarabı ısıtmak, ucuz bir şarap seçebileceğiniz anlamına gelmez. Cabernet Sauvignon, grenache veya merlot gibi uygun fiyatlı meyveli kırmızı şarapları tercih edin.

 • Kaynatma yok Sıcak şarabın acılaşmasını önlemek için, şarabı hafifçe ısıtın ve kaynatmadan ısıyı çok yavaş artırın. Hafifçe kaynamaya başlayınca durdurun.

 • Bütün baharatlar Tarçın, yıldız anason ve karanfil sıcak şarabın 3 önemli baharatıdır ve bu 3 baharat olmadan olmadan mükemmel bir sıcak şarap olmaz. Yuvarlaklık kazandırmak için kakule, hindistan cevizi, tane karabiber, rezene tohumu ve hatta vanilya da ekleyebilirsiniz. Tadının ortaya çıkması için havanda kabaca ezeceğiniz baharatları seçin. Bu, toz baharatlardan çok daha lezzetlidir ancak servis yapmadan önce sıcak şarabı ince delikli bir süzgeçten geçirmeniz gerekecektir. Taze zencefil, sıcak şaraba biberli bir tazelik katar.

 • Olmazsa olmaz Narenciye. Portakal kabuğu ve suyu, tabii ki kabukları şarapta demlenecek. Baharatları dengelemek için tazelik katmak için birkaç dilim portakal veya limon eklemek isteyebilirsiniz.

 • Ayarında Şeker. Sıcak şarabın çok tatlı olmasını istiyorsanız şeker miktarını arttırabilirsiniz ama sağlığınız ve baharatların dengesi için doğru ayarda şeker sıcak şarap için çok önemlidir.

Veeeeee Tarif:

· ½ litre kırmızı şarap

· 2 yemek kaşığı esmer şeker 40 gr

· 2 çubuk tarçın

· 1 yıldız anason

· 1 karanfil

· 1 kakule

· 1 portakal organik + servis edilecek dilimler

· 1 cm taze zencefil

Hazırlanışı

 • Şarabı yavaşça ısıtın . Şarabı bir tencereye dökün, şekeri ekleyin. Yavaş yavaş birleştirin ve ısıtın.

 • Baharatları irice ezin : tarçın, yıldız anason, karanfil ve kakule. Zencefili soyun ve ince şeritler halinde kesin.

 • Şimdi narenciye. Portakal kabuğunu rendeyle çıkarın, ne kadar ince olursa aromalar o kadar fazla yayılır. Portakalın suyunu sıkın.

 • Isıtılmış şaraba ezilmiş baharatları ve portakalı (lezzet ve meyvesuyu) ekleyin. Kaynamadan hafifçe kaynayana kadar ısıtın.

 • Demleme. Isıyı durdurun, bir kapakla örtün ve yaklaşık yirmi dakika demlenmeye bırakın.

 • Gerekirse yeniden ısıtın ve şarabı ince delikli bir süzgeçten geçirin.

 • Hemen servis yapın, muhtemelen portakal dilimleri ve tarçın çubuğuyla süsleyin.


55 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page