top of page
  • Yazarın fotoğrafıFilizH

Tüm dünya 16 Kasım 2023 Perşembe günü Beaujolais Nouveau Gününü kutlamaya hazırlanıyor.


Beaujolais Nouveau Günü, Fransa’da her sene kasım ayının üçüncü perşembesi, hasattan yeni çıkan yeni Fransız şarabının kutlandığı zamandır. Fransa’daki yasaya göre tam olarak üçüncü perşembe saat 12:01'de ilk mantarlar açılıyor ve kutlamalar başlıyor. Bir dakika önce değil! Tam saat 12.01’de… Bu da onu sezonun halka sunulan ilk Fransız şarabı yapıyor.


Biz de kasımın üçüncü perşembesi yaklaşırken Beaujolais Nouveau günü ile ilgili Vinovasyon Kurucu Ortağı, Şarap Eğitmeni ve Danışmanı Perran Arıbal ile bu özel şarapla ilgili sohbet ettik.


Peki bu Beaujolais Nouveau Günü nedir?

Tarihsel olarak bir “Beaujolais Nouveau” geleneği bölgesel bir gelenek olmasına rağmen, artık Fransa'nın her yerinde ve hatta Japonya ve ABD gibi daha uzak ülkelerde de kutlanıyor. Ancak festivalin yaratıcısı Beaujolais bölgesidir.


Beaujolais Nouveau şarap geleneğini Türkiye'de 1988 yılından bu yana Kavaklıdere Şarapları “Primeur” markasıyla sürdürüyor. Türkiye’nin "en genç ürünü" olarak raflarda yerini alan Kavaklıdere Primeur şarapları, yılda bir kez sadece kasım ayında satışa çıkıyor.


Her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 Kasım Perşembe günü Kavaklıdere Primeur geleneksel kutlama etkinlikleri başlayacak. Ben de heyecanla bu senenin Primeur’unu ve hangi üzümlerden yapıldığı bekliyorum.Beaujolais Nouveau şarabını diğer şaraplardan ayıran nedir?


Beaujolais, genellikle ince bir kabuğa sahip ve tanen oranı düşük Gamay üzümünden yapılan bir Fransız şarabıdır. Şarap stili Burgonya ve Rhône'dan ayrı olarak değerlendirilebilecek kadar farklıdır. Bölge, tarihi şarap yapımı kültürü, karbonik maserasyon kullanımı ile üretim yapar.


Bölgede üretiminin sadece %1’ini oluşturan beyazlar, çoğunlukla Chardonnay üzümlerinden üretiliyor. Üretimin %99’unu oluşturan kırmızı Beaujolais, Gamay üzümünün karakteristik özelliklerini yansıtan, damakta yüksek miktarda asitliğe sahip, hafif gövdeli, taze, meyvemsi bir şaraptır.


Beaujolais bölgesi nerede?


Beaujolais Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) coğrafi işaret ile korunan bir Fransız apelasyonudur. Adını şarap üretim bölgesi olan tarihi Beaujolais eyaletinden almaktadır. Bölge Lyon'un kuzeyinde yer alırken, Rhône-Alpes'in kuzeyinin bazı kısımlarını ve Burgunya'nın Saône-et-Loire bölgesinin güney bölgelerini kapsar. İdari olarak Burgunya şarap bölgesinin bir parçası olarak kabul edilirken, iklim Rhône'a daha yakındır.


Bölgenin granit, şist ve kil karışımından oluşan toprağı, ideal büyüme koşulları sağlayarak üzümün benzersiz özelliklerine katkıda bulunuyor. En çok tanınanı elbette Beaujolais Nouveau'dur. Bununla birlikte, bölge aslında en rafine Beaujolais şaraplarını ürettiği bilinen on bağ alanına bölünmüştür. Adlarını genellikle Brouilly, Morgon veya Fleurie gibi büyüdükleri kasabalardan alan bu şaraplar, olağanüstü derecede etkileyici, zengin ve yıllanma yeteneğine sahip olup Beaujolais üzümünün (Gamay) gerçek derinliğini ve çeşitliliğini sergiliyor.


Beaujolais bölgesini özel yapan nedir?


Beaujolais, Appellation d'Origine Contrôlée (AOC) coğrafi işaret ile korunan bir Fransız apelasyonudur. Adını şarap üretim bölgesi olan tarihi Beaujolais eyaletinden almaktadır. Bölge Lyon'un kuzeyinde yer alırken, Rhône-Alpes'in kuzeyinin bazı kısımlarını ve Burgunya'nın Saône-et-Loire bölgesinin güney bölgelerini kapsar.

Bölgenin granit, şist ve kil karışımından oluşan toprağı, ideal büyüme koşulları sağlayarak üzüme benzersiz özellikler katıyor. En çok tanınanı elbette Beaujolais Nouveau'dur. Bununla birlikte, bölge aslında en rafine Beaujolais şaraplarını ürettiği bilinen on bağ alanına bölünmüş durumda.


“Bölgesel ekonomiyi destekleyen farklı türde bir Fransız şarabı”


Beaujolais Nouveau, hemen hemen tüm Fransız şaraplarından farklıdır. Farkı ise; hasattan hemen sonra içiliyor olması. Bununla birlikte uygun fiyatı nedeniyle de önemli bir üne sahip. Genellikle taze tatları ortaya çıkarmak için soğutulmuş olarak servis edilir.


Beaujolais Nouveau, genellikle kolektif olarak çalışan yaklaşık 400 küçük çiftçi tarafından yetiştiriliyor. Aslında baktığınızda bu ekonomik olarak bölgeye inanılmaz bir katkı sağlıyor. 1980'lerde sadece İngiltere'deki mağazalar yılda 760.000 şişe Beaujolais şarabı satıyordu ve daha da önemlisi, sadece 55 kilometrelik bir alanı kaplayan bu küçük bölgenin şarapları dünya çapında tanınıyor ve seviliyor. Şimdilerde Beaujolais Nouveau şarabı başta Japonya, İngiltere ve ABD olmak üzere 110'dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.


Dünya genelindeki ekonomik ve siyasi belirsizlikler, farklı ülkelerde şarap yetiştiricilerini kendi versiyonlarını üretmeye itti. Ayrıca Beaujolais Nouveau'in ihracatında da sorunlar yaratmaya başladı. Özellikle Amerika’da Başkan Donald Trump döneminde, Fransız şaraplarına %25'lik bir ithalat vergisi kondu. Bu da özellikle Amerika’daki şarap üreticilerinin kendi Beaujolais Nouveau şaraplarını üretmelerine neden oldu.
Dünyanın en eski ticari ürünlerinden olan şarap, her coğrafyada kendi yolculuğuna devam ediyor. Perran Arıbal’dan aldığımız bu değerli bilgiler doğrultusunda da insan düşünmeden edemiyor; keşke ülkemizde de şarapların hikayelerinin anlatılacağı etkinlikler daha çok artsa.


O zaman kadehlerimizi sezonun ilk mantarının açılmasına ve Beaujolais Nouveau gününe kaldıralım.


Kadehlerinizde her zaman mutluluk olsun…45 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page