top of page
  • Yazarın fotoğrafıFilizH

“Oenope - Sınırsız Avrupa Şarabı”

Avrupa Birliği'nin "Farklılıklarımızda Birleştik" sloganı “Oenope-Sınırsız Avrupa Şarabı” etiketiyle artık şişede.“Proje, Avrupa'daki bağ yetiştiricilerinin farklı yeteneklerini aynı şişede bir araya getirmek için Avrupa teruarlarının farklı özelliklerini vurgulama arzusundan doğdu. OENOPE Sınırsız Avrupa Şarabı her şeyden önce küreselleşme, iklim değişikliği ve sağlık krizi karşısında bir dayanışma projesidir. Bu projede amaç; Avrupa Birliği'nin "Farklılıklarımızda Birleştik” sloganını tekrarlayarak, Avrupalı ​​bağcılar arasında bir bağlantı oluşturmak, onların bilgi birikimini, bölgelerini ve kültürlerini vurgulamaktır. Bu şarap, Avrupa üzüm bağlarını insanlığın mirası yapan nüansları ve zenginlikleri keşfetmemizi sağlar.


Üzüm çeşitlerinin seçimi ve vinifikasyon için en zorlu kriterleri garanti eden bir şarap uzmanı tarafından yönetilen bu proje, ilgili her bağın kendine özgü özelliklerini aslına sadık bir şekilde yorumluyor.”


Projenin kurumsal web sitesinden yapılan açıklama bu şekilde…


Kabul edelim ki bu fikir o kadar da kötü olmayabilir. Avrupa kıtası genelinde hak ve yasaları güvence altına alan siyasi ve sosyal bir birlik mevcut. Avrupa'nın bir ucundan diğerine pasaport göstermeden gidilebiliyor ve kıtanın büyük bölümünde seyahatlerde para harcayabilmek için tek bir para birimi kullanılabiliyor.


Peki, sınırları aşmanın güzelliği farklı şeyleri görebilmek, koklayabilmek, tadabilmek ve duyabilmektir. Ancak dünyanın en popüler ürünlerinden biri olan eşsiz bir şarap üretmek için zengin ve çeşitli kaynakları bir araya getirmek ve bu kaynakları birbiriyle kaynaştırmak mümkün müdür?


Şarap uzmanı Jerome Felici, benzersiz, sınırları olmayan bir Avrupa etiketi oluşturmak istiyor Joseph Allen @jcutproductions.com


OENOPE markasının yaratıcıları Jerome Felici ve Françoise Roger, “Oenope Sınırsız Avrupa Şarabı” projesini, ticari bir ürün olmanın ötesinde öncelikle küreselleşme, iklim değişikliği ve giderek kötüleşen ekonomik krize karşı bir dayanışma projesi olarak tanımlıyor. İkili, seçtikleri üzümleri özenle yetiştirerek, "her bir bağın kendine has özelliklerini" yansıttığını iddia ettikleri bir şarap üretip şişelemeyi başarmış gibi gözüküyor.OENOPE'den Sınırsız Avrupa Şarabı, Eylül 2020'de Amsterdam'da Avrupa Kültür Vakfı tarafından da büyük ödüle layık görülmüş.


"Şişede dayanışma" olarak adlandırılan OENOPE Sınırsız Avrupa Şarabı, şarap ticaretinin hayatta kalmak için tekil kökene daha az odaklanması gerekip gerekmediği sorusunu gündeme getiriyor. Bu sorunun cevabını uzmanlar vere dursun, meraklısı için OENOPE şarabının etiket bilgilerini sizin için aşağıya bırakıyoruz.

41 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page