top of page
  • Yazarın fotoğrafıFilizH

Azalan ihracat ve şarap tüketimindeki düşüş karşısında "Şarap Turizmi" bir umut ışığı sunabilir mi?


Aralık 2023'e ait son rakamlar, şarap endüstrisi için endişe verici bir eğilimi ortaya koyuyor. Daha da endişe verici olanı, ihracat 2022'ye kıyasla Kasım ayına kadar yüzde 30'luk bir gerileme gösterdi. Bu düşüş küresel bir olgudur ve dünya çapındaki şarap üreticileri için de zor zamanların sinyalini vermektedir.


Şarap turizminin yükselişi


Dünya çapında şarap tüketimindeki düşüş sektörü 'endişelendiriyor'. Buna karşılık, sektörü yeniden canlandırmaya yönelik bir strateji olarak şarap turizmine artan bir ilgi var.


Şarabı kültürel bir varlık olarak tanıtmak, şarap turizmini teşvik etmenin özellikle şu anda çok önemli olduğuna inanıyoruz. Türk şarabının çeşitliliğini ve şarap imalathanelerinin sunduğu benzersiz deneyimleri sergilemek için özellikle yurt dışında pazarlama çabalarının artırılması gerekiyor.


Her ne kadar alkollü içecekler ile ilgili reklam ve tanıtım yasakları olsa da kamu ve yerel yönetimlerin de yardımıyla şarap imalathanelerine yönelik tanıtım çalışmalarının teşvik edilmesi gerekiyor. Özellikle, uluslararası ziyaretçileri İstanbul gibi büyük şehirlerin ötesine çekmek için şarap turizmini seyahat paketlerine entegre etmek de bir çözüm olabilir.

  


İç turizme ağırlık verilmeli


Uluslararası ziyaretçilerin talebine rağmen şarap turizminin ana kitlesi ülke içindeki tüketiciler olacaktır. Dünyadaki örneklerde de görüldüğü gibi şarap turizmi kullanıcılarının yüzde 80'inden fazlası ülkelerin kendi vatandaşlarından oluşuyor.


Bu yurt içi ilgi, şarap turizminin yalnızca uluslararası marka oluşturma aracı olarak değil, aynı zamanda şarap endüstrisine yönelik yerel takdir ve desteği teşvik etme potansiyelini de ortaya çıkaracaktır.


Şarap sektörü, azalan satışlardan dış pazar baskılarına kadar önemli zorluklarla boğuşurken, şarap turizmi ilgi ve desteği teşvik etmek için hayati bir strateji olarak ortaya çıkıyor. Ülkemizdeki tarihi zenginlik, bölgesel ve kültürel çeşitliliği de hesaba katarsak neden hala şarap turizmi konusunda bir çok ülkenin gerisinde kaldığımızı anlamak zor.


Ziyaretçi deneyimlerini geliştirerek ve şarabın kültürel değerinden yararlanarak bu geleneksel endüstriyi yeniden canlandırma umudu var. Şimdilik üreticilerin bireysel çabaları ile yürüyen şarap turizmi yakında yurtdışından gelen talep ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da gündemine gireceğini umut ediyoruz.

 

 15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page