top of page
  • Yazarın fotoğrafıFilizH

Amerika, Şaraphanelerde Gerçekleşen Tadım Etkinlikleri Trendlerini Belirledi.


Şarap sektörünün en önemli tanıtım araçlarından biri olan tadım etkinlikleri dünyanın her yerinde hala en etkili etkinliklerden biri. Ülkemizde de son yıllarda, şaraba getirilen tanıtım ve reklam yasaklarından sonra üreticiler şaraplarını özellikle kendi tesislerinde tanıtma yoluna gitti. Rekabetin yoğun olduğu şarap sektöründe tadım etkinliklerinin tüketiciye olan maliyetleri arttıkça üreticiler tarafından da yeni uygulamaların peşine düşüldü.


Her ne kadar şarabın doğduğu topraklar olarak bilinsek de şarap üretimi ve tüketimi konusunda hala emekleme safhasındayız. Doğal olarak şarabın tanıtılmasına yönelik etkinliklerin içeriği ve kalitesi konusunda ülkemizde henüz bir standart yakalanmış değil. Bununla birlikte birçok şarap üreticisi ülke, şarap üretim sektörünü desteklemek için bölgesel veya ulusal birçok etkinlik gerçekleştiriyor ve bu etkinlikleri ölçümleyerek sektörü büyütmek yönünde yeni arayışlara giriyor.

Bunlara en güzel örnek de Amerika Napa Vadisi. Bu bölgedeki şaraphanelerde gerçekleştirilen tadım etkinlikleri son derece popüler ve şarap severler tarafından da büyük ilgi görüyor. Bu ilginin ve ziyaretlerin yaygın hale gelmesi ile şarap üreticileri, yüksek fiyatların yerini esnek yaklaşımlara bırakabilmesi için bir araştırma gerçekleştirmiş.


First Citizens Bank'ın bir parçası olan Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) şarap bölümü tarafından gerçekleştirilen araştırma, doğrudan tüketiciye yönelik şarap imalathaneleri tadım etkinlik trendlerini açıklıyor.


332 şarap imalathanesi ile yapılan görüşmeler sonrasında, Napa İlçesindeki 'standart' bir şaraphane tadımının ortalama fiyatının 81 dolar olduğu, Sonoma İlçesinde 38 dolar ve Oregon'da 32 dolar olduğu görüldü. Ayrıca Napa County şarap imalathanelerindeki ortalama perakende fiyatın 2022'de şişe başına 100 doların üzerine çıkarak 107,79 dolara yükseldiği belirtildi. Ayrıca, daha fazla ABD şarap imalathanesi randevuyla tadımlar sunuyor ve şarap imalathanesi oluşturdukları kulüp üyelikleri sisteminin giderek artmaya devam ettiği belirtiliyor.


Tadım etkinlik ücretleri için sırada ne var?


Raporda, tadım fiyatları büyük farklılıklar gösterse de ABD şarap endüstrisinin tadım ücretlerini yükseltirken, aynı zamanda sıra dışı tadım deneyimleri de sunduğu belirtiliyor. Ancak tadım etkinlik ücretleri artmaya devam ederken, birkaç şarap imalathanesi tadım etkinliklerinden ücret almayı tamamen durdurdu, bu da tadım ücreti silahlanma yarışının sona erdiğinin sinyalleri olarak gösteriliyor.


SVB'nin şarap bölümünün kurucusu Rob McMillan’ın Decanter'a yaptığı açıklamada: “1960'larda şarap imalathaneleri tadım için ücret almıyordu. Şarap imalathaneleri satış noktası değil, numune alma barlarının bulunduğu üretim tesisleriydi. Şarap imalathaneleri için doğrudan mahzen kapısı satışlarının daha önemli hale gelmesiyle işler değişti. Üzüm bağlarına ve şarap yapımına yapılan yatırımı yansıtan yüksek şişe fiyatlarının da 1990'lardan itibaren tadım ücretlerinin artmasına katkıda bulundu. Son 15 yılda tadım etkinliklerinin amacı şişede olanı satmaktan deneyim satmaya doğru evrildi. Bugün hem şarabı alıyorsunuz hem de tadına bakarken eğleniyorsunuz.


İleriye bakıldığında, ABD'de şarap endüstrisindeki büyümenin yavaşlaması, yeni stratejilerin habercisi olabileceğine inanılıyor. Önümüzdeki beş yıl içinde bazı şarap imalathaneleri ücreti düşürebilir, hatta hiç talep etmeyebilir. Diğerleri deneyimlerini geliştirebilir ve ücretleri koruyabilir veya artırabilir. Şarap imalathanelerinin, rezervasyonların yoğun zamanlarda daha yüksek, 'yavaş dönemlerde daha az maliyetli' olduğu bir 'dalgalı fiyatlandırma modeli' kullanabileceğini.” Belirtti.


Randevu ile tadımlarda artış


Raporda yer alan önemli eğilimlerinden biri, şarap imalathanelerinde randevuyla yapılan tadımlardaki belirgin artıştı. Ankete katılan ABD şarap imalathanelerinin yalnızca yüzde 27'si, 2019'daki benzer bir ankette yüzde 56'ya kıyasla, 2022'de tamamen randevusuz tadım etkinlikleri gerçekleştirdi.


Ankete katılanların yaklaşık yüzde 29'u geçen yıl yalnızca önceden rezervasyon yaptırılmış tadımlar gerçekleştirdiklerini ve yüzde 43'ü hem randevulu hem randevusuz olarak ikisinin bir kombinasyonu ile tadım etkinlikleri gerçekleştirdiğini belirtmiş.


SVB anketi, Kaliforniya ve Oregon'daki şarap bölgesine ziyaretlerin 2022'de azaldığını ancak bunun muhtemelen Kovid döneminden kısa vadeli bir 'yankı' olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 25'i Napa İlçesinde, yaklaşık yüzde 16'sı Oregon'da ve yüzde 15'in biraz üzerinde Sonoma İlçesinde bulunuyordu. Ankete toplam yanıt verenlerin neredeyse yarısının yılda 5.000'den az etkinlik ürettiği belirtildi.


Türkiye şarap bölgelerinde neler yapılıyor?


Farklı coğrafi yapıya sahip ülkemizin 7 bölgesinde de üzüm üretimi yapılıyor. Ne yazık ki bu üretimlerden çok azı şarap üretiminde kullanılıyor. Bu çerçevede baktığınız ülkemizin 7 bölgesi için de turizmi geliştirmek için harika bir fırsat olan şarap turizmi ne yazık ki hakkıyla yapılamıyor.Yakın geçmişte bölgesel olarak şarap turizmini artırmak ve şarap satışlarını da desteklemek için bölgesel üreticiler bir araya gelerek bazı oluşumlar gerçekleştirdi. Ancak bu oluşumlar devlet desteğinden uzak, tamamen kişisel çabalar ile gerçekleştirildi. Bireysel olarak üreticilerin çabaları ile ülkemizde şaraphanelerde gerçekleşen tadım etkinlikleri ne yazık ki belli bir standarda henüz getirilemedi. Üreticilerin alt yapı, personel yetersizliği, maliyet ve diğer nedenlere bağlı olarak sürdürülebilir tadım etkinlikleri gerçekleştiremiyor olması da Türkiye’de şarap turizminin gelişememesinin önünde önemli bir engel olarak görünüyor.


Umuyoruz ki yakın zamanda Türkiye’nin 7 bölgesinde tadım turları, tadım etkinlikleri daha yaygın hale gelir ve yurtiçi ve yurtdışı turizmin gelişimine de büyük katkı sağlar.


84 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page